Czym różni się oprocentowanie nominalne od rzeczywistego?

Kategorie: KREDYTY HIPOTECZNE / KREDYTY GOTÓWKOWE / FINANSE

Każdy kredytobiorca prędzej czy później natknie się na dwa terminy ujęte w umowach kredytowych – oprocentowanie nominalne oraz Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (w skrócie RRSO). Wielu Polaków nie potrafi jednak wyjaśnić różnicy między tymi terminami.

Oprocentowanie nominalne jest wartością ukazującą jedynie oprocentowanie kredytowanego kapitału. Jego wysokość nie może przekroczyć czterokrotności wartości obowiązującej stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Zapis ten wprowadzony został za pośrednictwem tzw. ustawy antylichwiarskiej, która ma na celu zapobieganie lichwie, czyli narzucaniu wygórowanych odsetek. Zarówno banki jak i inne podmioty udzielające pożyczek muszą przestrzegać tego ograniczenia.

Wynaleziono jednak sposób na czerpanie większych zysków z pożyczek i kredytów za pośrednictwem prowizji za przyznanie kredytu, ubezpieczeń i innych dodatkowych opłat. Suma wszystkich kosztów (w tym również oprocentowanie nominalne) składająca się na ostateczną „cenę” kredytu wyraża się w ujęciu procentowym jako rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, czyli RRSO. Dzięki kalkulatorowi RRSO przygotowanemu przez Money24, sam możesz sprawdzić jaką rzeczystą stopą oprocentowany jest dany kredyt, oraz jaka będzie ostateczna kwota do spłaty przy wpisanych danych.