Jakie są różnice między bankiem internetowym a tradycyjnym?

Kategorie: WARTO WIEDZIEĆ / KONTA / FINANSE

kredytWybierając konto bankowe stajemy zazwyczaj przed wyborem: konto internetowe czy tradycyjne? Część banków oferuje obydwa rodzaje rachunków wciąż jednak istnieje podział na banki tradycyjne i internetowe. Jakim sposobem możemy je w takim razie od siebie odróżnić?

Bankowość internetowa powstała ponad dekadę temu. Niektórzy wspominają do dziś szok na twarzach Polaków spowodowany niespotykanie wysokim oprocentowaniem kapitału na rachunka w mBanku czy Inteligo.

Wydawałoby się, że podchodzący sceptycznie do nowych rozwiązań finansowych Polacy długo będą przyzwyczajać się do banku, który nie ma swoich placówek a kontakt z naszymi pieniędzmi mamy wyłącznie za pośrednictwem bankomatów i komputera. Okazuje się jednak, że wystarczy perspektywa wysokiej stopy zwrotu aby bez żadnych zastrzeżeń powierzyć swoje pieniądze bankowi internetowemu.

Początek zmian

Sukces mBanku i Inteligo spowodował, że sztywny podział na banki internetowe i tradycyjne praktycznie przestał istnieć. Te ostatnie często nazywane są „marmurkami” od drogich posadzek w placówkach, za które płacą oczywiście klienci.

Od około 4-5 lat zdecydowana większość banków oferuje swoim klientom dostęp do internetowych serwisów transakcyjnych. Nadal można jednak podzielić banki na bardziej nastawione zysk z funkcjonowania w sieci oraz te, dla których priorytetem jest zysk generowany przez współpracę bezpośrednią.

Zazwyczaj banki internetowe oferują produkty z wyższym oprocentowaniem oraz niższymi kosztami prowadzenia produktu. Ceną za te zalety są wysokie koszty dokonywania operacji w oddziale.

Jaki bank wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie prosta. Aby przekonać się czego potrzebujemy, wystarczy spróbować. Większość klientów, która rozpoczyna korzystanie z usług banków internetowych, zmieniają co najwyżej bank, profil jego działania pozostaje jednak taki sam. Decyzję co do rodzaju banku powinniśmy podejmować w oparciu o swoje potrzeby i upodobania.