Otwieranie i zamykanie konta bankowego. Zobacz jakie to proste!

Kategorie: WARTO WIEDZIEĆ / KONTA

Jeśli nadal jesteś jedną z niewielu osób, które nie posiada konta w banku, nie ma na co czekać. Po pierwsze, jak wspominaliśmy, trzymanie pieniędzy „w skarpecie” jest nieopłacalne i niebezpieczne, a po drugie nie ma na co czekać. Założenie konta to kwestia kilkudziesięciu minut.

Po pierwsze, zastanów się jakie konto Cię interesuje i  tradycyjnie zapoznaj się ofertami banków oraz oferowanymi warunkami współpracy. Pomoże Ci w tym porównywarka kont. Gdy już wybierzesz bank, zdecyduj się na wariant rachunku, który będzie Ci najbardziej odpowiadał- to znaczy będzie dostosowany do deklarowanych wpływów a przede wszystkim czy będzie to rachunek Direct (przelewy przez internet, wpłaty i wypłaty w bankomatach, nowoczesne podejście, 0 koszy prowadzenie), czy jednak rachunek tradycyjny (potrzeba widywania pani w okienku:), płatne przelewy w oddziale, wpłaty jak i wypłaty pieniędzy również). Więcej o różnicy pomiędzy rachunkiem tradycyjnym a direct czytaj tu:

„Czym różni się konto direct od tradycyjnego?”

Ponadto, możesz od razu wnioskować o kartę debetową, a także usługi bankowości elektronicznej. Pamiętaj o przygotowaniu dowodu osobistego- będzie to w zasadzie jedyny dokument, jaki będziesz potrzebować.

Jeśli wybrałeś konto, które posiada oddziały w Twoim mieście, sprawa jest prosta. Możesz wybrać się do oddziału banku i na miejscu przeczytać i podpisać umowę, co więcej, możesz umówić się uprzednio telefonicznie z jednym z doradców, a ten w międzyczasie przygotuje dla Ciebie wszystkie dokumenty i informacje- dzięki temu unikniesz straty czasu w kolejkach.

Co z bankami wirtualnymi, które placówek nie posiadają? Wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej, gdzie znajdziesz również treść umowy oraz ogólne warunki współpracy, a potem oczekiwać na kuriera, który przywiezie Ci umowę przygotowaną przez bank, którą musisz podpisać w obecności doręczyciela.

Gdzie znajdziesz informacje o kosztach? Niestety, umowa nie zawiera tego typu informacji. Znajdziesz je natomiast w tabeli opłat i prowizji. (Podsumowanie wszystkich kosztów, każdego konta bankowego dostępnego na rynku znajdziesz w prostej, czytelnej formie w naszej porównywarce). Koszty te mogą po pewnym czasie ulec zmianie, o czym zostaniesz bezzwłocznie poinformowany, natomiast ta korekta nie będzie wymagała sporządzania aneksu do umowy.

A co jeśli chcesz zlikwidować konto? Nic bardziej prostego. Wystarczy wypowiedzieć umowę, a następnie „rozliczyć się” z posiadanych zadłużeń- zarówno tych na kartach debetowych, jak i w postaci kredytu. Musisz również zwrócić posiadane karty. Jeśli posiadasz środki na tym koncie, możesz je po prostu wypłacić gotówką w banku lub przelać na inne konto.

Jak widać, zarówno otwieranie, jak i zamykanie konta nie zajmuje dużo czasu i energii.

UWAGA!: Pamiętaj jednak, aby przy rezygnacji z konta, na koniec dopilnować, aby Twój rachunek został faktycznie zamknięty. Zdarza się, że mimo wypowiedzenia umowy, rachunek nadal funkcjonuje w systemie bankowym, a co za tym idzie- naliczane są z tego tytułu kolejne opłaty. Nierzadko jest to opłata (np.1-3zł/mc) która po kilku miesiącach zalegania na nieużywanym już koncie trafia do BIK’u jako przykład nieregulowania zobowiązań przez daną osobę.

Może być to powód do odmowy przyznania np. kredytu!!

Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, po upływie terminu wypowiedzenia umowy, zwróć się do banku po zaświadczenie zamknięcia konta. Gotowe!