Wpłata gotówki na konto bankowe – ile to kosztuje?

Kategorie: WARTO WIEDZIEĆ / PORADY FINANSOWE / KONTA

Wielu z nas już ma świadomość faktu, że trzymanie sporej gotówki w tzw. „skarpecie” kompletnie mija się z celem. Pieniądze zamiast „pracować”, tracą swoją wartość. Dodatkowo, noszenie przy sobie dużej ilości bilonów jest po prostu niebezpieczne. Mimo to, wciąż zdarza się, że pracodawcy zamiast przelewać comiesięczną wypłatę na konto, przekazują nam gotówkę do ręki. Czy możliwe jest wpłacenie tej sumy na swoje  konto,  nic przy tym nie tracąc? Niezupełnie.

Oczywiście, Sporo zależy od tego ile wpłacamy oraz na czyje konto.

Wpłata na własne konto

Wydawałoby się, że wpłata na własne konto powinna być zawsze bezpłatna. Oczywiście, jest to możliwe jeśli korzystamy z wpłatomatów- natomiast z tych w Polsce jest wciąż niewiele. Znaleźć je można jedynie w wybranych placówkach, takich jak Alior Bank, Eurobank, BZ WBK, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, Kredyt Bank, Lukas Bank, MultiBank, mBank, Nordea Bank, Allianz Bank oraz BPS- 1 szt, w Warszawie. Jeśli w Twoim banku nie ma tego narzędzia lub mieszkasz w mniejszym mieście, pozostaje Ci tradycyjna wpłata w okienku bankowym. Logicznie rzecz biorąc, operacja ta powinna być dla Ciebie bezpłatna, jednak kilka banków przygotowała w tym miejscu dla swoich klientów niemiłe niespodzianki. Dla przykładu- posiadacze internetowego Konta Direct w ING Banku Śląskim będą zmuszeni za tą operację zapłacić dodatkowe 9 zł. W Kredyt Banku i Raiffesien Banku darmowe są jedynie 2 pierwsze wpłaty i tylko pierwsza wypłata w danym miesiącu kalendarzowym. Każda kolejna to oznacza opłatę 0,2% deponowanej kwoty.

Co jeśli chcesz sprezentować komuś większą sumę wpłacając ją na konto?

Najprostszym sposobem jest zdeponowanie jej na swoje konto, po czym przelanie na konto szczęśliwca. Jeśli okaże się to niemożliwe bo na przykład nie masz konta w banku lub opłata za wpłatę na własne konto jest bardzo wysoka, w tym miejscu pojawi się nieco więcej przeszkód. Oczywiście, są banki, gdzie nie zapłacisz za tą transakcję zupełnie nic. Są to chociażby Getin Noble Bank, Eurobank, BGŻ, Citi Handlowy… Natomiast, co do pozostałych, takich jak Alior, BGŻ, BOŚ- opłaty te wahają się od stałych opłat rzędu 3zł (BOŚ) do 0,5% transakcji powiększonych o 10 zł (ING Bank Śląski).

Internetowi mają wszystko za darmo?

Cóż, w tym miejscu internetowych musimy rozczarować. Posiadacze konta w Volkswagen Banku, Toyota Banku i mBanku faktycznie mimo bardzo niskich opłat lub ich braku za bankowość elektroniczną, mają spory problem jeśli są zmuszeni wpłacać gotówkę na swoje konto. Z sytuacji tej wybrnął mBank, dając swoim klientom możliwość wpłacenia gotówki w sklepach sieci Freshmarket lub Żabka, płacąc bardzo niewiele bo 1,5zł prowizji, pod warunkiem, że kwota nie przekroczy 2 tys. zł. Powyżej, będzie na nas nałożona opłata w wysokości 0,25% wpłaconej sumy.

W przypadku pozostałych 2 banków- Volkswagena i Toyoty, mamy nieco większy problem. Jedynym sposobem na jego rozwiązanie  okazuje się udanie się do placówek jednego z  konkurencyjnych banków, który taką usługę oferuje (niemożliwe jest to w: Allianz Banku, Citibanku Handlowym, Deutsche Banku, Lukas Banku, ING Banku Śląskim, Polbanku, MultiBanku, Raiffeisen Banku ) i tam, często za sporą opłatą, przelanie danej kwoty na swoje konto.

Spłata zobowiązań

A co jeśli spłacasz kredyt w danym banku? Oczywiście, w tym przypadku większość placówek nie pobiera dodatkowej opłaty za zapłatę raty gotówką. Ponadto, darmowa jest wpłata na organizacje porządku publicznego choćby w ING Banku Śląskim, czy BNP Paribas Fortis.

Być może, opłaty te nie robią na Tobie większego wrażenia jeśli mowa tu o kwotach rzędu kilku złotych. Natomiast po przeliczeniu prowizji nawet przez kilka setne procenta każdego miesiąca, zaczną stanowić niewątpliwą  stratę. W tej sytuacji warto prześledzić oferty banków i wybrać ten, który oferuje bardzo niskie opłaty za usługi, z których faktycznie korzystasz i zastanowić się nad zmianą banku na ten, z którym współpraca przyniesie Ci największe korzyści, obarczając możliwie najmniejszymi opłatami.Porady finansowe również na Facebook’u!

Więcej o poradach, oszczędzaniu i budżecie domowym codziennie na FB FanPage Moneyzoom„Oszczędzanie też jest Sexy”

Moneyzoom – Rewolucyjny budżet domowy i zarządzanie finansami Online oraz na iPhone & iPod Touch